Az oldalbÍrÓk helye És feladatai
Az oldalbírók feladatát a vezetőbírónak nyújtott segítség képezi a mérkőzések levezetésében. Az oldalbírók egymással szemben ülnek a küzdőtér két szemközti sarkánál. Mindkét oldalbíró meghatározott jelzésekkel köteles közölni ellenvéleményét a vezetőbíró ítéletével szemben a technikák értékelésével és a kirótt büntetéssel kapcsolatban. Amennyiben a vezetőbíró magasabbra értékel egy technikát, vagy súlyosabbnak minősít egy tiltott cselekedetet, mint a két oldalbíró, a vezetőbírónak kell ítéletét a magasabb oldalbírói ellenvéleményre módosítani.
Amennyiben a vezetőbíró alacsonyabbra értékel egy technikát, vagy enyhébbnek minősít egy tiltott cselekedetet, mint a két oldalbíró, a vezetőbírónak kell ítéletét az alacsonyabb oldalbírói ellenvéleményre módosítani.
Ha az egyik oldalbíró ellenvéleménye magasabb értékű, mint a vezetőbíró ítélete, a másik oldalbíró ellenvéleménye alacsonyabb értékű, úgy a vezetőbíró ítélete marad érvényes.
Amennyiben mindkét oldalbíró ellenvéleményt nyilvánít, de a vezetőbíró nem veszi észre a jelzésüket, az oldalbíróknak fel kell állni a helyükről, jelzésük megtartásával, ily módon hívva fel a vezetőbíró figyelmét ítéletmódosítási teendőire.
Ha néhány másodperc múlva sem veszi észre a vezetőbíró a jelzéseket, a hozzá közelebb álló oldalbírónak hozzá kell sietni azonnal, és fel kell hívni a vezetőbíró figyelmét a többség döntésére.
Az oldalbíró köteles a megfelelő előírt jelzéssel véleményt nyilvánítani minden akciónál, ami a küzdőtér határvonalán, vagy azon kívül történik.
Esetleg szükségessé válhat tanácskozás, ha a vezetőbíró vagy valamelyik oldalbíró olyan eseménynek volt tanúja, amit a többiek nem láthattak, és az módosíthatja a döntést. (Minden esetben gondosan kell mérlegelni az ilyen jellegű közbeavatkozást, nehogy szükségtelen tanácskozás lassítsa a versenyt.)
Az oldalbírók feladatát képezi az is, hogy folyamatosan ellenőrizze az eredményjelző tábla kezelőinek munkáját, hogy helyesen vannak-e rögzítve a vezetőbíró ítéletei.
Amennyiben egy versenyzőnek rövid időre el kell hagynia a küzdőteret a vezetőbíró által indokoltnak minősített esetekben, az egyik oldalbírónak el kell kísérnie a versenyzőt, nehogy a távollét alatt szabálytalanság történjen. A távozási engedély csak alapos indok esetén adható meg (pl. a szabályoknak nem megfelelő Judogi cseréje esetén).
FÜGGELÉK: 7. CIKKELY – Oldalbírók hely és feladatai
A vezetőbíró és az oldalbírók elhagyhatják a küzdőteret, ha különböző okok miatt szünet áll be a verseny folytatásában.
Az oldalbíróknak úgy kell ülniük székükön, hogy lábaik kissé nyitottan a szék előtt helyezkedjenek el, talpuk a szőnyegen, kezük pedig tenyérrel lefelé a combok belső részénél helyezkedjenek el.
Az oldalbírók nem adhatnak utasítást az eredményjelző táblán feltüntetett ítéletek megváltoztatására, erre csak a vezetőbíró jogosult, az észlelt hibát a vezetőbíró tudomására kell hozniuk.
Az oldalbíróknak szükség esetén gyorsan fel kell állni a székről, és azzal együtt elhagyni helyüket, nehogy sérülésveszélyt jelentsenek a versenyzőkre nézve.
Egy akciónál az oldalbíró véleménye nem előzheti meg a vezetőbíró ítéletét (csak akkor jelezhet, ha egyértelmű, hogy a vezetőbíró nem értékelte az akciót).
A szőnyeg szélén végrehajtott akcióknál először azt kell jeleznie az oldalbírónak, hogy az akció bent volt (Jonai) – érvényes -, vagy kint volt (jogai) - érvénytelen.
Amennyiben egy versenyző öltözékének valamelyik elemét cserélni kell a küzdőtéren kívül, és a szőnyegbírók között nincs a versenyzővel azonos nemű, akkor nem az egyik oldalbírónak kell elkísérni a versenyzőt, hanem a szervezőbizottság által kijelölt közreműködőnek.
Amennyiben egy szőnyegen áll a verseny, az érintett oldalbírónak el kell távolítania székét a szőnyegről, hogy az a szomszédos szőnyegen küzdőkre ne jelentsen sérülésveszélyt. |