A mÉrkŐzÉs kezdete
A küzdelemcsoport 3 bírója (a vezetőbíró és a 2 oldalbíró) a szőnyegre érkezve együtt a küzdőtér szélén (középen) meghajlással üdvözli a Joseki-t mielőtt elfoglalná helyét (küzdelemcsoporton azon mérkőzések értendők, amelyeken ugyanaz a 3 bíró működik).
Amikor a 3 bíró befejezi tevékenységét, ugyancsak együttes meghajlással üdvözlik a Joseki-t, mielőtt elhagyják a szőnyeget.
A versenyzőknek egymással szembefordulva kell állniuk a szólításnak megfelelően a kék, illetve a fehér oldalon (kék oldalon az elsőnek szólított versenyző a vezetőbíró jobb keze felől, a fehér oldalon a másodiknak szólított versenyző bal kéz felől). A versenyzők a küzdőtér megfelelő oldalain, azok közepéig elhaladnak, majd a vezetőbíró jelzésére a küzdelem kezdetét jelentő kék illetve fehér jelző csíkig elmennek és meghajlással üdvözlik egymást, majd egy lépést kell tenniük egymás felé (bal lábbal), így kell várniuk a vezetőbíró utasítását (Hajime) a küzdelem megkezdésére.
Az eredmény kihirdetése után, a versenyzőknek egy lépést kell hátra felé tenniük (jobb lábbal) a kék és fehér jelző szalagok mögé, és az előzőeknek megfelelően üdvözléssel kell elhagyni a küzdőteret.
A versenyzők meghajlással üdvözölhetik egymást, amikor megérkeznek, a küzdőtérre, vagy elhagyják azt, habár ez már nem kötelező.
(Lásd üdvözlési ceremónia)
A küzdelem minden esetben állásharcban kezdődik (lásd. Függelék: „Hajime előtt mindennek rendben kell lenni".)
Csak a Bíró Bizottság tagja szakíthatja meg a küzdelmet.(Lásd: 17. Cikkely)
FÜGGELÉK: 15. CIKKELY – A mérkőzés kezdete.
Mielőtt a versenyzők a küzdőtérre érkeznek, a vezetőbírónak és az oldalbíróknak már kezdésre készen kell lenniük. A vezetőbíró középen helyezkedik el, két méterrel hátrébb, mint a versenyzők kezdőhelyei közötti egyenes, szemben az eredményjelző berendezést irányító asztallal. Nagyon fontos, hogy az üdvözlés megfelelően történjen!!
A versenyzőknek a meghajlást úgy kell végrehajtaniuk - a vezetőbíró szigorú ellenőrzése mellett -, hogy törzsük kb. 30 fokot hajoljon előre. Ha a versenyzők nem hajolnak meg, a vezetőbíró "Rei" felszólítással utasítja őket egymás üdvözlésére, és csak ezután indíthatja el a küzdelmet "Hajime" vezényszóval (Ha nem megfelelő a meghajlás a vezetőbíró közvetlenül segíthet ennek a végrehajtásában)
A küzdelem elindítása előtt a versenybírónak meg kell győződnie arról, hogy "minden rendben van", küzdőtér, berendezések, öltözékek, higiénia, versenyszemélyzet stb.
|