HelyzetmegÍtÉlÉs
A küzdelmet a küzdőtéren kell megvívni. Semmilyen alkalmazott technika nem tekinthető érvényesnek, ha egyik vagy mindkét versenyző küzdőtéren kívül van. Az a versenyző tekintendő a küzdőtéren kívüli pozícióban lévőnek, aki akárcsak egyik lábával, térdével vagy kezével elhagyja az érvényes küzdőfelületet állásharcban, vagy testének több mint fele részével érvényes felületen kívülre kerül Sutemi-waza esetén.
Kivételes esetek:
a) Ha egy versenyző ellenfelét a küzdőtéren kívülre dobja, de őmaga mindaddig érvényes felületen marad, míg a dobás eredményessége egyértelműen kitűnik, a technika érvényesnek tekintendő.
Ha egy dobás kezdetekor mindkét versenyző a küzdőftér belsejében van, de dobás közben a dobott versenyző kimozog a küzdőfelületről, az akció értékelhető a megfelelő eredményponttal, ha dobásakciók összefüggőek, megszakítás nélküliek, és a dobást végrehajtó versenyző elég hosszú ideig marad az érvényes szőnyegfelületen ahhoz, hogy a dobás eredményessége tisztán kitűnjék.
b) Földharc helyzetben az akció érvényes és folytatható mindaddig, ameddig legalább egyik versenyzőnek bármely testrésze érinti az érvényes szőnyegfelületet.
c) Olyan jellegű technika alkalmazása közben, mint az Ouchi-gari vagy a Kouchi-gari, ha a dobást megkísérlő versenyző (tori) lábfeje vagy lábszára elhagyja az érvényes küzdőfelületet és a biztonsági sáv felett végez horogmozgást, a támadó versenyzőt mindaddig érvényes küzdőfelületen belülinek kell tekinteni, ameddig testsúlyát a küzdőtéren kívüli lábára nem helyezi. |