A vezetŐbÍrÓ És az oldalbÍrÓk jelzÉsei
a) A Vezetőbíró jelzései
A felsorolt esetekben a vezetőbírónak az alábbi jelzéseket kell adnia:
1) Ippon: az egyik kart kinyújtva a fej fölé kell emelni, tenyér előre néz.
2) Waza-ari: az egyik kart vállmagasságig kell kinyújtva oldalirányba emelni, tenyér lefelé néz.
3) Waza-ari-awasete-Ippon: Először Waza-ari, azután Ippon jelzés.
4) Yuko: az egyik kart 45 fokos szögben a testtől ki kell tartani, tenyér lefelé néz.
5) Koka: az egyik kart könyökben behajlítva a váll mellett felfelé kell tartani a testhez szorítva.
6) Osaekomi: kinyújtott karral, tenyérrel lefelé a versenyzők irányába kell mutatni, velük szemben a törzset kissé meg kell hajlítani.
7) Toketa: előre nyújtott karral kétszer-háromszor lengetni kell a kart jobbra-balra.
8) Hikiwake: az egyik kart magasan a fej fölé kell emelni, és a test előtt le kell engedni (hüvelykujj felfelé) és rövid ideig így tartani.
9) Mate: az egyik kart a test előtt vállmagasságba kell emelni párhuzamosan a tatamival, hüvelykujj felfelé, és rövid ideig így tartani.
10) Sono-mama: előrehajolva a versenyzők felé, mindkét versenyzőt tenyérrel meg kell érinteni.
11) Yoshi: mindkét versenyzőt erősen meg kell érinteni tenyérrel, és a vezényszóval egyidőben nyomást kell kifejteni.
12) Ítélet módosítása: egyik kézzel ismételni kell a törlendő ítélet jelzését, a másik karral a fej fölött kétszer-háromszor lengetni kell jobbra-balra.
13) Hantei: a Hantei-re való felszólítás előkészítéseként a vezetőbírónak mindkét karját 45 fokos szögben előre kell tartania kezeiben tartva a megfelelő színű zászlókat. A Hantei bejelentésére pedig fel kell emelnie a zászlót magasan a feje fölé jelezve a saját véleményét.
14) A győzelem kihirdetése (Yusei-gachi, Kiken-gachi, Fusen-gachi, Sogo-gachi esetében is): az egyik kart nyitott tenyérrel vállmagasságig kell emelni a győztes felé.
15) Felszólítás a Judogi megigazítására: a két kart keresztbe kell tenni a test előtt, bal kar kívül, tenyerek befelé néznek.
16) Orvos szőnyegre hívása: arccal az orvosi asztal felé fordulva a nyitott tenyérrel felfelé fordított karral az orvosi asztaltól a sérült versenyző irányába kell mutatni.
17) Büntetés kirovása (Shido, Hansoku-make): a vétkes versenyző felé kell mutatni ökölbe szorított kézzel, mutatóujjal.
18) Nem kezdeményező magatartás: mindkét kart mellmagasságba kell emelni a test előtt és néhányszor kőrözni az alkarral, majd a mutatóujjal a vétkes versenyző felé kell mutatni.
19) "Alibi támadás" (False attack): vállmagasságban ökölbe szorított kézzel mindkét kezünket előre toljuk, majd röviden lefelé húzzuk.
20) Büntetés a veszélyességi zónán: az egyik kézzel a veszélyességi zónára mutatunk, miközben a másik kezet a fej fölé emeljük nyitott ujjakkal. Ezt követően a büntetendő versenyzőre mutatunk.
FÜGGELÉK: 8. CIKKELY – A vezetőbíró és az oldalbírók jelzései.
Ha nem egyértelmű a döntés, a vezetőbíró ítéletének bejelentése után a kék vagy fehér szalagra mutathat (melyek a tatamira vannak felerősítve, mint a versenyzők kiindulási helyei) az egyértelműség biztosítása érdekében akció vagy büntetés esetén.
Ha késedelem lép fel a küzdelem megkezdése előtt, a vezetőbíró úgy szólíthatja fel a versenyzőt (versenyzőket) ülőhelyük elfoglalására, hogy a kiindulási helynél álló versenyző(k) felé mutat nyitott, felfelé fordított tenyérrel.
Yuko és Waza-ari jelzéseknél a karmozgás mell előtt kinyújtott pozícióból induljon a megfelelő jelzésnek előírt mozgással.
Koka, Yuko és Waza-ari jelzések alkalmazásánál a vezetőbírónak kis fordulatot kell tenni, hogy a jelzés egyértelműen látható legyen az oldalbírók számára.
A fordulat közben azonban a vezetőbírónak nem szabad szem elől téveszteni a versenyzőket.
8) A Hikiwake jelzés csak csapatversenyeken és körmérkőzésnél alkalmazandó.
13) Hantei-t akkor kell alkalmazni, ha az „Arany pont” küzdelem is döntetlen erdménnyel zárult.
Amennyiben mindkét versenyző figyelmeztetést kap, úgy azokat külön-külön kell kiróni (a bal oldali versenyzőt a bal mutatóujjal, a jobb oldali versenyzőt a jobb mutatóujjal).
A büntetés kiszabásánál az alábbi 6 esetben kell egyéb karjelzést mutatni: ”False attack” (alibi támadás), ”Non combativity” (nem kezdeményező magatartás), lábfogás, szabálytalan fogás (egyoldal, pisztoly) negatív judo (eltartás) és a kilépés.
Amennyiben ítéletet korrigáló jelzés szükséges, a vezetőbírói ítélet visszavonása után azonnal be kell mutatni.
Egy technika vagy büntetés visszavonásakor nem szükséges a jelzéssel egyidőben szóval is megjelölni a visszavont értéket vagy büntetést.
Minden jelzést legalább 3-5 másodpercig meg kell tartani.
A győztes kihirdetésekor a vezetőbírónak vissza kell térnie a küzdelem kezdetén elfoglalt helyére, egy lépést kell előre lépnie, majd kihirdetni a győztest és visszalépnie a helyére. |